2017 Cougar Mountain Trail Series August

Age Group Results

August 12, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

14.5 Miles

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Austin Seattle 499 26 1 2:13:24.0 9:12/M
2 Mariah Graham Anchorage 528 26 2 2:25:03.8 10:00/M
3 Marie Norris Seattle 552 27 3 2:25:08.6 10:01/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Uli Steidl Seattle 574 45 1 1:46:13.5 7:20/M
2 Brett Winegar Bothell 583 37 2 1:47:33.8 7:25/M
3 Maximilian Antush Bellingham 497 25 3 1:52:07.0 7:44/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Davis Seattle 356 18 21 2:28:53.9 10:16/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mariangela Cruz Seattle 513 29 4 2:28:02.1 10:13/M
2 Lindsay MacCary Seattle 547 26 5 2:34:57.1 10:41/M
3 Elizabeth Bley Seattle 505 25 6 2:35:58.4 10:45/M
4 Molly Leischner Seattle 546 23 7 2:36:23.9 10:47/M
5 Brianna Traxinger Seattle 578 26 8 2:49:34.6 11:42/M
6 Lena Rubinstein Seattle 359 26 9 2:49:46.2 11:42/M
7 Andrea Frederick Seattle 525 29 11 2:52:17.3 11:53/M
8 Samantha Byrnes Seattle 510 29 13 2:53:35.8 11:58/M
9 Virginia Reinert Seattle 557 27 15 3:01:03.6 12:29/M
10 Lizz Slabaugh Olympia 569 27 22 3:21:49.4 13:55/M
11 Morgan Donaldson Snohomish 519 26 23 3:22:30.5 13:58/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sheridan Grant Seattle 530 24 5 2:07:03.8 8:46/M
2 Andrew Stanley Seattle 284 27 7 2:12:03.1 9:06/M
3 Paul Kastler Seattle 541 29 9 2:12:51.1 9:10/M
4 Matthew Kilbane Seattle 543 29 17 2:22:50.6 9:51/M
5 Wakanene Kamau Seattle 540 22 27 2:37:46.1 10:53/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Howe Renton 538 37 12 2:52:40.4 11:54/M
2 Sarah Breit Seattle 507 35 16 3:03:07.7 12:38/M
3 Lorine Brulisauer Redmond 508 33 19 3:11:57.3 13:14/M
4 Meghan Smith Seattle 570 34 21 3:21:13.4 13:53/M
5 Jennifer Bracken Seattle 506 30 24 3:24:23.7 14:06/M
6 Aubrey Stoda Lakewood 576 35 26 3:31:39.5 14:36/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Parker Seattle 554 33 6 2:10:40.1 9:01/M
2 Daryl Humes Seattle 539 35 8 2:12:21.0 9:08/M
3 Richard Waters Seattle 581 34 11 2:16:24.0 9:24/M
4 Kevin Rio Seattle 401 30 14 2:18:21.0 9:32/M
5 Chris Bender Seattle 503 37 15 2:18:24.0 9:33/M
6 Jonathan Granby Seattle 529 31 24 2:33:47.4 10:36/M
7 Kristoffer Jonson Seattle 405 34 25 2:35:45.4 10:44/M
8 Franz Schwarz Bas Oldesloe 563 31 29 2:42:46.4 11:14/M
9 Stephen Heindel Kirkland 536 30 30 2:43:52.3 11:18/M
10 Tho Le Issaquah 604 36 33 2:56:10.7 12:09/M
11 Sean Egan Redmond 387 38 34 2:57:38.2 12:15/M
12 Jack Rosenfeld Gig Harbor 560 37 37 3:13:40.8 13:21/M
13 Melvin Shaffer Bellevue 566 34 39 4:20:16.5 17:57/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evelyn Daniels Seattle 514 46 10 2:49:46.9 11:42/M
2 Miwa Soto Portland 571 42 14 3:00:19.2 12:26/M
3 Lisa Nesta Fort Worth 550 41 17 3:04:28.2 12:43/M
4 Tessa Burchardt Seattle 509 41 25 3:27:12.3 14:17/M
5 Lara Rosas Newcastle 559 43 27 3:46:54.4 15:39/M
6 Edith Hadler Newcastle 533 49 28 3:46:54.5 15:39/M
7 Avery Datol Redmond 516 41 30 5:23:30.4 22:19/M
8 Patricia Garcia Seattle 526 49 31 6:34:41.0 27:13/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shaun Frandsen Kirkland 524 40 4 2:06:21.6 8:43/M
2 Shin Hamanaka Redmond 288 46 12 2:16:46.5 9:26/M
3 Jeremy Klages Gilbert 544 46 18 2:24:03.8 9:56/M
4 Dan Sears Bellevue 565 47 19 2:28:39.6 10:15/M
5 Benjamin Scott Renton 564 40 20 2:28:48.7 10:16/M
6 Ben Ulness Bothell 579 42 22 2:31:24.4 10:26/M
7 Patrick Niemeyer Seattle 551 41 23 2:32:45.4 10:32/M
8 David Rose Kirkland 614 47 35 3:04:37.3 12:44/M
9 Chris Simmons Seattle 568 44 40 4:28:50.9 18:32/M
10 Christian Datol Redmond 515 42 41 5:23:22.4 22:18/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Lavoie Shoreline 545 50 18 3:09:01.6 13:02/M
2 Anne Wright Bellevue 584 51 20 3:20:06.2 13:48/M
3 Monica McAlister Austin 548 50 29 4:03:28.5 16:47/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Kent Kirkland 542 50 10 2:15:40.5 9:21/M
2 Mark Henderson Woodinville 537 54 13 2:17:17.0 9:28/M
3 Daniel Salazar Tacoma 561 51 16 2:21:29.4 9:45/M
4 David Siemens Seattle 567 58 26 2:36:02.1 10:46/M
5 Greg Mills Bellevue 549 55 28 2:40:58.9 11:06/M
6 Scott Donaldson Snohomish 518 54 32 2:53:56.9 12:00/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Philip Stanton Vancouver 572 61 31 2:53:37.2 11:58/M
2 Doug Beyerlein Mill Creek 504 66 36 3:06:12.1 12:50/M
3 Michael Ballas Oxnard 500 66 38 3:51:56.4 16:00/M
 

26.2 Miles

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Easterberg Seattle 591 34 1 4:17:22.2 9:49/M
2 Jamie Hathaway Seattle 596 32 2 5:07:11.7 11:43/M
3 Anna Edwards Seattle 592 29 3 5:15:34.7 12:03/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Fobert Ottawa 593 30 1 3:55:22.8 8:59/M
2 Joe Kelly Seattle 603 31 2 3:58:41.3 9:07/M
3 Aj Osborne Sammamish 612 48 3 4:08:36.4 9:29/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Fries Renton 594 16 12 7:19:53.0 16:47/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sabrina Houck Bellingham 598 26 7 5:49:47.3 13:21/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Watson Seattle 617 27 6 4:51:33.7 11:08/M
2 Thomas Corrigan Seattle 590 25 7 5:22:48.7 12:19/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mairi Mairi Seattle 606 32 6 5:49:13.8 13:20/M
2 Meagan Allen Amboy 586 39 8 5:58:28.5 13:41/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Melchor Seattle 608 33 4 4:15:26.5 9:45/M
2 Nicolas Newcomb Redmond 610 33 8 5:23:52.6 12:22/M
3 Sten Anderson Bozeman 588 36 9 5:42:50.4 13:05/M
4 Eric Bruggeman Edmonds 589 35 11 6:47:13.0 15:33/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Stoltenberg University Place 616 48 5 5:33:06.2 12:43/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Myers Anchorage 392 48 5 4:43:22.9 10:49/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karissa Weeks Renton 281 51 4 5:26:30.1 12:28/M
2 Jill Hudson Seattle 599 55 9 6:40:02.0 15:16/M
DQ Laura Johnson Vashon 601 54 DQ --- 5:05/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Brian Starkey Edgewood 615 51 DQ --- 5:05/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Fred Ames Coupeville 587 62 10 5:53:54.2 13:30/M
 

5K

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tatiana Salazar Tacoma 488 48 1 25:12.2 8:08/M
2 Sally Gianelli Seattle 471 54 2 25:57.1 8:22/M
3 Leslie Rawson Anchorage 485 26 3 26:20.4 8:30/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Stuhlfaut Woodinville 90 41 1 19:13.8 6:12/M
2 Arya Farahani Bellevue 469 35 2 21:49.7 7:02/M
3 Jon Bryant Seattle 310 43 3 23:04.3 7:26/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cara Lisy Maple Valley 479 13 6 30:38.3 9:53/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zack Wilkins Kirkland 493 11 5 26:10.7 8:26/M
2 Damion Tay Seattle 371 13 18 36:17.9 11:42/M
3 Lucas Almeida Seattle 464 6 20 38:41.4 12:29/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Hendrickson Bellevue 418 20 5 30:09.1 9:44/M
2 Chelsea Koning Seattle 311 27 8 31:56.6 10:18/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Krystal Ozanick Seattle 553 34 4 27:53.6 9:00/M
2 Mineko Hasegawa Edmonds 474 32 9 33:32.6 10:49/M
3 Beth Murray Seattle 481 34 10 34:53.5 11:15/M
4 Lauren Snyder Bothell 490 38 14 46:57.9 15:09/M
5 Meghan Nelson Seattle 482 35 16 50:25.4 16:16/M
6 Chandra Tay Seattle 364 34 17 53:23.2 17:13/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yarnchee Poon Sammamish 484 37 7 27:12.6 8:46/M
2 Jordan Burnette Edmonds 467 31 10 28:58.9 9:21/M
3 Chris Peton Fort Worth 286 38 12 29:32.3 9:32/M
4 Justin Lee Seattle 427 39 15 30:22.6 9:48/M
5 Marc Szeto-Millstone Seattle 491 35 17 33:52.4 10:55/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Szeto-Millstone Seattle 492 40 7 30:45.6 9:55/M
2 Fabiane Kirst Seattle 477 44 11 38:34.1 12:26/M
3 Elizabeth Grebe Santa Rosa 472 40 12 46:26.9 14:59/M
4 Beth Wigley Samammish 89 44 13 46:28.3 14:59/M
5 Cathy Dupuis Seattle 468 44 15 47:12.6 15:14/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Pearson Seattle 483 46 4 25:53.7 8:21/M
2 Doug Dossett Kenmore 520 47 8 28:30.6 9:12/M
3 Timothy Burdick Bellevue 466 45 9 28:43.8 9:16/M
4 Randall Lisy Maple Valley 478 41 16 30:43.4 9:55/M
5 Miguel Almeida Seattle 465 40 19 38:33.0 12:26/M
6 Dave LeCompte Snohomish 379 46 21 46:18.8 14:56/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Russ Harry Issaquah 473 53 11 29:16.0 9:26/M
2 Pete Hendrickson Bellevue 408 57 13 30:08.3 9:43/M
3 Paul Cook Bellevue 340 54 14 30:13.5 9:45/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Frederick Bellevue 470 60 6 27:10.5 8:46/M

*Overall place within gender.