2017 Cougar Mountain Trail Series July

Age Group Results

July 08, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

10.8 Miles

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Campasino Lakewood WA 293 29 1 1:33:11.9 8:38/M
2 Nora Youngs Waterville ME 381 29 2 1:38:21.3 9:06/M
3 Monica Shuang San Francicso 60 43 3 1:40:21.5 9:18/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Uli Steidl Seattle WA 368 45 1 1:14:39.1 6:55/M
2 Brett Winegar Kirkland WA 378 37 2 1:15:36.7 7:00/M
3 Sheridan Grant Seattle WA 319 24 3 1:19:39.7 7:23/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashlyn Hairston Bellevue WA 325 15 29 2:03:42.4 11:27/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Spencer Gaugel Bellevue 47 17 9 1:29:18.9 8:16/M
2 Jason Waataja Seattle 73 18 33 2:00:13.2 11:08/M
3 Nathan Davis Seattle 76 18 34 2:00:13.4 11:08/M
4 Ulysses Foote-McNabb Seattle 74 18 48 2:18:55.5 12:52/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Molly Leischner Seattle WA 338 23 5 1:42:02.9 9:27/M
2 Emma Saarel Seattle WA 358 25 6 1:45:17.5 9:45/M
3 Hayley Fisher Seattle WA 312 27 9 1:47:47.5 9:59/M
4 Mariangela Cruz Seattle WA 300 29 10 1:48:16.1 10:01/M
5 Kellyn McDonald Auburn 59 22 11 1:50:08.2 10:12/M
6 Rose Hoonan Seattle WA 332 24 12 1:50:20.5 10:13/M
7 Bingjie Wang Seattle 80 23 16 1:53:23.4 10:30/M
8 Samantha Byrnes Seattle WA 292 29 19 1:55:57.3 10:44/M
9 Lena Rubinstein Seattle 66 26 22 1:59:47.5 11:05/M
10 Molly Adair Seattle WA 280 25 27 2:02:01.5 11:18/M
11 Brianna Traxinger seattle WA 373 26 28 2:02:46.6 11:22/M
12 Sara Elena Morales Whittier CA 349 22 30 2:03:44.3 11:27/M
13 Andrea Frederick Seattle WA 317 29 31 2:04:17.4 11:30/M
14 Katelen Phelan Seattle WA 355 26 33 2:05:05.2 11:35/M
15 Caroline Bassett Seattle WA 283 29 38 2:07:29.9 11:48/M
16 Morgan Donaldson snohomish WA 306 25 44 2:17:27.3 12:44/M
17 Claire Warbis Seattle WA 376 25 47 2:22:37.7 13:12/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Douglas Jordan Seattle WA 333 23 6 1:24:48.7 7:51/M
2 Thorin Kane Seattle 84 26 7 1:25:36.4 7:56/M
3 John Souther Northville MI 365 25 10 1:34:11.7 8:43/M
4 Paul Kastler Seattle 88 29 12 1:35:22.1 8:50/M
5 Matthew Kilbane Seattle WA 334 28 14 1:39:54.2 9:15/M
6 James Dudek Seattle WA 307 27 32 1:59:42.4 11:05/M
7 David Quero Lopez Bellevue 72 27 58 2:45:05.2 15:17/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Morfitt Bonney Lake WA 350 33 7 1:45:39.5 9:47/M
2 Ellen Bayer Tacoma 55 38 13 1:51:01.7 10:17/M
3 Stephanie Grimm Seattle WA 322 30 14 1:51:29.4 10:19/M
4 Julie Ottosen Minneapolis MN 353 36 15 1:52:35.9 10:25/M
5 Wendy Lendrum Seatle WA 339 38 17 1:53:30.5 10:31/M
6 Christina Dillon Seattle WA 304 31 20 1:58:00.8 10:56/M
7 Krystal Ozanick Seattle WA 354 33 23 2:00:02.5 11:07/M
8 Jessica Lyons Seattle WA 341 34 26 2:01:49.6 11:17/M
9 Karina Saunders Seattle WA 360 30 32 2:05:01.1 11:35/M
10 Catherine Thorpe woodinville WA 372 35 35 2:06:18.4 11:42/M
11 Johanna Dokken Seattle 68 39 36 2:06:48.6 11:44/M
12 Helen Halpern Seattle WA 326 33 37 2:06:59.1 11:45/M
13 Christina Koehn Seattle WA 335 32 39 2:07:35.8 11:49/M
14 Avantika Waring Seattle WA 377 37 41 2:12:03.9 12:14/M
15 Christina Merhar Everett WA 347 36 42 2:12:35.4 12:17/M
16 Jessica Fjerstad Seattle WA 313 32 43 2:16:40.7 12:39/M
17 Mineko Hasegawa Edmonds WA 328 31 45 2:17:58.2 12:46/M
18 Aubrey Stoda Lakewood WA 369 35 49 2:25:01.3 13:26/M
19 Allison Orler Colleyville TX 352 39 50 2:25:28.8 13:28/M
20 Laura Frederick Kenmore WA 314 34 55 4:14:59.5 23:37/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Griffiths Seattle WA 321 34 5 1:24:33.7 7:50/M
2 David Fort Seattle 86 39 8 1:27:41.3 8:07/M
3 Ian Weinberg Seattle 42 36 13 1:38:13.2 9:06/M
4 Robert Caylor Seattle WA 295 33 23 1:52:35.5 10:25/M
5 Jeffre Belezzuoli Oakland CA 285 34 24 1:52:35.5 10:25/M
6 Aaron Carveth Vancouver BC 294 31 25 1:53:39.1 10:31/M
7 Sam Stead Gig Harbor WA 366 36 30 1:59:23.5 11:03/M
8 Roman Kireev Bothell 69 39 44 2:06:51.5 11:45/M
9 Jordan Burnette Edmonds WA 291 31 49 2:22:10.4 13:10/M
10 Chris Clearfield Seattle WA 296 34 50 2:23:20.8 13:16/M
11 Andy Mack Seattle WA 343 32 52 2:32:08.1 14:05/M
12 Jesse Coslow Puyallup WA 299 35 53 2:32:08.8 14:05/M
13 Kevin Bowlen Lacey 43 35 54 2:32:09.2 14:05/M
14 Melvin Shaffer Bellevue WA 363 33 56 2:39:06.2 14:44/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Steidl Seattle WA 367 40 4 1:42:02.7 9:27/M
2 Amanda Heep Seattle WA 329 40 8 1:46:28.6 9:51/M
3 Evelyn Daniels Seattle 67 46 21 1:59:46.7 11:05/M
4 Tamara Hills Lake Forest Park WA 331 43 25 2:01:49.4 11:17/M
5 Karen Lambert University Place WA 336 47 34 2:05:06.8 11:35/M
6 Volyn Su Newcastle 48 40 40 2:10:28.2 12:05/M
7 Karrin Daniels Shoreline WA 301 40 46 2:22:24.9 13:11/M
8 Lara Rosas Newcastle WA 357 43 51 2:38:10.1 14:39/M
9 Edith Hadler Newcastle WA 324 49 52 2:38:11.5 14:39/M
10 Michelle Eaton Seattle WA 309 47 53 2:57:09.6 16:24/M
11 Erin Schadt Shoreline WA 361 40 54 3:01:33.9 16:49/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Berntsen Seattle 63 42 4 1:23:37.2 7:45/M
2 Jim Mansen Seattle WA 344 46 17 1:42:00.2 9:27/M
3 Ben Ulness Bothell WA 374 42 18 1:44:47.1 9:42/M
4 Chris Alexander Sammamish 49 41 19 1:45:08.9 9:44/M
5 Shahram Salemy Seattle 39 43 20 1:45:50.9 9:48/M
6 Jason Walton Seattle WA 375 40 21 1:45:54.7 9:48/M
7 Patrick Niemeyer Seattle WA 351 41 22 1:46:50.5 9:54/M
8 Yosef Durr Bellevue WA 308 41 26 1:55:33.4 10:42/M
9 Rob Griffin Issaquah WA 320 49 31 1:59:30.2 11:04/M
10 Mark McIntyre Bellevue WA 346 49 42 2:05:37.2 11:38/M
11 Steven Collins Seattle WA 297 47 43 2:06:06.6 11:41/M
12 Scott Armstrong Maple Valley WA 282 40 46 2:09:38.1 12:00/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mona Deprey Seattle WA 303 50 18 1:55:26.7 10:41/M
2 Nancy Black Mercer Island 71 54 24 2:01:42.5 11:16/M
3 Mona Leischner Bellingham WA 337 55 48 2:22:37.9 13:12/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Henderson Woodinville WA 330 54 11 1:34:34.5 8:45/M
2 Patrick Stone Gig Harbor WA 370 52 15 1:39:55.7 9:15/M
3 Kenneth Hamm Shoreline WA 327 58 16 1:41:52.2 9:26/M
4 Greg Mills Bellevue WA 348 55 27 1:56:11.2 10:45/M
5 Phil DeLong Land O Lakes WI 302 52 28 1:58:26.3 10:58/M
6 Scott Donaldson Snohomish WA 305 54 36 2:01:41.5 11:16/M
7 Robert Foster Bellevue 70 56 37 2:01:42.5 11:16/M
8 Jay Grubb Seattle WA 323 56 39 2:05:03.2 11:35/M
9 Willy Castonguay Burien 51 53 40 2:05:11.5 11:35/M
10 Juian Brown Bellevue WA 290 52 41 2:05:19.8 11:36/M
11 Joseph Wright Mercer Island WA 380 55 45 2:07:28.9 11:48/M
12 Robert Gialloreto Victoria BC 318 53 47 2:16:05.7 12:36/M
13 Kirby Schaufler Lake Stevens WA 362 57 51 2:29:21.3 13:50/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Frederick Bellevue WA 316 60 29 1:59:21.9 11:03/M
2 Lyle Rudensey Seattle 56 61 35 2:01:25.5 11:15/M
3 Doug Beyerlein Mill Creek 287 66 38 2:03:03.9 11:24/M
4 Curt Bright graham WA 289 61 55 2:32:57.5 14:10/M
5 Pat Macdonald Newcastle WA 342 64 57 2:42:34.8 15:03/M
6 Les Frederick Kenmore WA 315 68 59 4:14:58.5 23:36/M
 

19.5 Miles

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Easterberg Seattle WA 388 34 1 3:03:23.2 9:24/M
2 April Choi Black diamond WA 385 33 2 3:30:09.1 10:47/M
3 Jamie Hathaway Seattle WA 400 31 3 3:36:29.7 11:06/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Bowns Seattle WA 383 23 1 2:31:04.9 7:45/M
2 Joe Kelly Seattle WA 406 31 2 2:37:34.2 8:05/M
3 Michael Sullivan Seattle WA 423 36 3 2:49:53.1 8:43/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Fries Renton WA 391 16 25 5:22:05.5 16:31/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Edwards Seattle WA 389 28 5 3:51:18.3 11:52/M
2 Brianna Greenwood Seattle WA 398 23 19 5:31:17.9 16:59/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Luchini SEATTLE WA 410 25 4 2:53:58.3 8:55/M
2 Kevin Lin Seattle WA 409 25 8 3:00:17.3 9:15/M
3 Robert Watson Seattle WA 426 27 16 3:45:08.6 11:33/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Snow Peterson Seattle WA 413 38 4 3:39:36.6 11:16/M
2 Emily Brain Seattle WA 384 33 7 3:58:22.7 12:13/M
3 Mairi Mairi SEATTLE WA 411 31 8 4:04:03.2 12:31/M
4 Christel Elliott Tacoma WA 390 38 9 4:04:34.0 12:33/M
5 Julie Stead Gig Harbor WA 421 36 10 4:07:55.1 12:43/M
6 Jessica Graham Auburn WA 397 33 11 4:15:55.6 13:07/M
7 Nicole George Seattle WA 394 37 13 4:25:44.8 13:38/M
8 Jenna Powers Seattle WA 415 39 14 4:34:46.9 14:05/M
9 Katrina Riippa Seattle WA 416 38 20 5:48:57.3 17:54/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sasha Waring Seattle WA 425 35 5 2:54:36.4 8:57/M
2 Kyle Willett Snohomish 64 34 11 3:25:51.9 10:33/M
3 Kevin Meadows Seattle WA 412 39 12 3:26:46.4 10:36/M
4 Todd Thorpe Woodinville WA 424 37 15 3:33:28.4 10:57/M
5 Austin Walters Seattle 50 39 17 3:54:17.4 12:01/M
6 Mario Aceves Hayward CA 382 36 19 3:58:20.2 12:13/M
7 Eric George Seattle WA 395 36 21 4:08:08.8 12:43/M
8 Tho Le Issaquah WA 407 36 22 4:37:51.7 14:15/M
9 Jack Rosenfeld Gig Harbor WA 419 37 23 4:42:41.6 14:30/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Stoltenberg University Place WA 422 47 6 3:51:55.7 11:54/M
2 Christy Hammond Sumner WA 399 41 15 4:50:08.1 14:53/M
3 Helena Schwenter Mill Creek WA 420 45 16 4:58:50.1 15:19/M
4 Heidi Crosson Concrete WA 386 47 18 5:30:07.5 16:56/M
5 Katharine Geramita Seattle WA 396 41 21 6:12:45.0 19:07/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Peterson Snoqualmie WA 414 45 6 2:56:32.9 9:03/M
2 Daniel Myers Tukwila 61 47 7 3:00:10.8 9:14/M
3 Dave Scheibel Seattle 65 41 9 3:00:20.5 9:15/M
4 Scot Carr Seattle 54 47 13 3:27:13.1 10:38/M
5 Michael Henson Bellevue WA 402 42 14 3:29:00.2 10:43/M
6 George Gilbert Seattle 85 48 18 3:56:56.9 12:09/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Lavoie Shoreline 62 50 12 4:24:31.2 13:34/M
2 Jill Hudson Seattle WA 404 55 17 4:58:56.8 15:20/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Rodakowski Olympia WA 417 51 10 3:21:50.6 10:21/M
2 Scott Hollett Gig Harbor WA 403 50 20 4:01:16.5 12:22/M
3 Bill Gehle Seattle WA 393 56 24 5:11:26.5 15:58/M
 

5K

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Gordon Seattle WA 440 51 1 26:39.8 8:36/M
2 Jen DeYoung Seattle 82 39 2 29:40.5 9:34/M
3 Christina Egan Seattle 83 33 3 29:42.5 9:35/M
 

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Schiller Seattle 78 23 1 20:20.9 6:34/M
2 Pete Fitz Portland OR 438 30 2 22:47.3 7:21/M
3 Diego Pereira algete 458 21 3 28:08.2 9:05/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cara Lisy Maple Valley 40 13 7 33:26.1 10:47/M
2 Mia Vorkoper Mercer Island WA 461 10 21 39:21.3 12:42/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucas Vorkoper Mercer Island WA 462 12 11 34:04.8 10:59/M
2 Theodore Gaugel Bellevue 46 9 14 38:43.6 12:29/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Clark Mercer Island 57 15 16 42:21.4 13:40/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alana Espineli Seattle WA 436 23 5 30:56.6 9:59/M
2 Kathryn Brown Renton WA 430 22 14 36:59.6 11:56/M
3 Jessica Hoeck Enumclaw WA 445 26 29 51:12.1 16:31/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Erickson Seattle WA 435 32 6 31:08.9 10:03/M
2 Sarah Becker Seattle WA 428 32 8 33:31.6 10:49/M
3 Sarah Cody Roth Seattle 81 33 9 33:37.4 10:51/M
4 Sara Mooney Issaquah WA 453 39 15 37:54.4 12:14/M
5 Shona Crampton BELLEVUE WA 434 34 19 38:56.6 12:34/M
6 Maryke Neher Renton WA 454 34 23 45:24.3 14:39/M
7 Emily Walsworth Maple Valley WA 463 38 25 46:55.2 15:08/M
8 Melissa Goldsmith Newcastle WA 439 37 27 50:17.8 16:13/M
9 Dana Rodriguez Edmonds WA 460 34 28 50:18.6 16:14/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Pollen Seattle WA 459 30 4 28:23.8 9:09/M
2 Prathiban Mohanasundaram Redmond WA 452 31 13 38:28.1 12:25/M
3 Chris Hoeck Enumclaw WA 446 31 18 51:13.3 16:31/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tanya Carter Seattle 44 47 4 30:55.4 9:58/M
2 Tammy Hogsed Greenacres WA 449 47 11 34:58.1 11:17/M
3 Becca Bregel Seattle WA 429 42 12 35:02.1 11:18/M
4 Bertha Lopez Tukwila 52 40 13 36:10.4 11:40/M
5 Stefanie Tomko Bellevue 45 45 18 38:52.6 12:32/M
6 Shaney Fink Mercer Island WA 437 44 20 39:21.3 12:42/M
7 Sandra Aguilar Yakima 53 44 22 39:49.2 12:51/M
8 Elizabeth Grebe Santa Rosa CA 441 40 24 46:52.1 15:07/M
9 Beth Meyer Renton WA 451 41 26 50:06.4 16:10/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sheryl H Issaquah WA 443 48 6 30:07.6 9:43/M
2 Shawn Hogsed Greenacres WA 447 48 9 32:42.3 10:33/M
3 Randall Lsiy Maple Valley 41 41 10 33:28.4 10:48/M
4 Chris Hibray seattle WA 444 47 12 37:54.4 12:14/M
5 Brad Clark Mercer Island 58 47 15 42:21.1 13:40/M
6 Jorge Pereira Seattle WA 457 40 17 49:45.9 16:03/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Soucy Seattle 75 52 10 34:45.4 11:13/M
2 Jill Klinge Bellevue 79 51 16 37:58.4 12:15/M
3 Michelle Nemec Seattle WA 455 51 17 38:26.3 12:24/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pete Hendrickson Bellevue 87 57 7 31:39.6 10:13/M
2 Colin H Issaquah WA 442 50 8 32:41.9 10:33/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Davis Seattle 77 63 5 29:48.5 9:37/M

*Overall place within gender.